Tipy a návody

Inspiraci pro tvorbu nových či úpravu stávajících internetových stránek o životním prostředí přinášejí praktické příklady. Žádný ideální model nejspíš neexistuje, i když teoreticky bychom jej dokázali popsat. Pro začátek nabízíme několik vzorových odkazů na skutečné stránky, které v něčem mimořádně vynikají nebo zvlášť zaujmou z určitého pohledu na formu či obsah. Tyto příklady jsme rozdělili do několika oblastí. 

Uživatelský přátelské stránky

Na prvním místě je zmíněna prezentace, která možná neútočí na nejvyšší metu, pokud jde o obsah, ale myslí v první řadě na uživatele. Snoubí tak estetiku a přehlednost, nabízí rychlou orientaci a přístup k informacím. Co na tom, že některá témata nejsou třeba rozpracována tak podrobně, tyto stránky jsou především velmi dobře stravitelné.

Přehledně o všech tématech

Ochrana životního prostředí se většinou dělí podle základních témat. Tato témata často odpovídají složkám životního prostředí, jako je ovzduší, odpady, voda, příroda a krajina a další. Tyto složky pak doplňují související témata: například hygiena a zdraví, ale také například ekologická výchova. Některá města si dávají záležet na úplnosti své prezentace z tohoto hlediska. Je to užitečné hlavně pro ty uživatele, kteří mají hlubší zájem a potřebují údaje třeba ke své práci.

Odpovědi na časté dotazy

Odpovědi na nejčastější dotazy jsou právě tím druhem informace, kterou od internetových stránek úřadu velká část uživatelů očekává. Když se autoři stránek vydají tímto směrem, určitě návštěvníky nezklamou. Na časté dotazy by neměli tvůrci zapomínat, i když tvoří „větší projekt“. A hlavně je třeba informace pravidelně doplňovat a upravovat.

Fotografie a obrázky

Naše životní prostředí, příroda a krajina jsou nepřebernou studnicí estetiky. Je-li k dispozici dostatek původního fotografického či jiného obrazového materiálu, nebojme se ho použít. Tvorba fotogalerií je dnes pro programování webu samozřejmostí. Pochlubte se! Třeba objevíte ve vašem městě další šikovné tvůrce, kteří budou do galerie přispívat.

Samostatné stránky

Toto je možná ona meta, cíl těch měst, která chtějí věnovat stránkám o životním prostředí opravdu hodně úsilí. Samostatné stránky, které nejsou zařazeny přímo do oficiálního webu města, mají své velké výhody, ale také úskalí. Určitě představují velkou výzvu a vybízejí k odpovědi na otázku: Proč vlastně takto? Rozhodně to nedělejte bez nadšení a nadšenců. Nároky na formu i obsah zde budou o dost větší.

Data, indikátory, ročenky

Od stránek o životním prostředí očekáváme především „informace“. Neopomenutelná skupina uživatelů ale hledá to, z čeho jsou informace stvořeny. Jde o tvrdá data, čísla, ukazatele a jejich vývoj. Opravdu cenná data pocházejí právě z místních zdrojů a není vůbec snadné je uspořádat. Kdo to dovede, poslouží hlavně skutečně vážným zájemcům o  stav a vývoj životního prostředí města – studentům a pedagogům, zvídavým a skutečně aktivním občanům. Systematický přístup vytváří jedinečný snímek vývoje stavu životního prostředí města.

Vyvážené stránky

Každé stránky mají nějaká plus a nějaká mínus. Přednosti a slabiny často odrážejí preference autorů: Zaměřují se více na úřední postupy? Zhlédli se v spíše v estetice a formě, nebo v přesném, ale strohém obsahu a tvrdých datech? Věnují se spíše odborným tématům ochrany životního prostředí, nebo se chtějí raději pochlubit pěknou přírodou? Kompromis mezi různými přístupy se hledá těžko. Určitě ale potěší jednoduchý vyvážený koncept, otevřený pro průběžné doplňování formou článků.

Stránky, které mají opravdu co říci

Zvláštní kategorii tvoří stránky, které na první i druhý pohled svědčí o dlouhodobé péči a energii, která je do jejich tvorby vložená. Jsou praktickým stvrzením úsloví, že bez práce nejsou koláče. Přitom nemusí hned upoutat grafickým řešením, nebo nějakou prvoplánovou předností. Systematická práce, erudice a hlavně nadšení tvůrců hovoří samo za sebe.

Odkaz na hlavní stránce

A jedno důležité doporučení k tomu: Odkaz na kapitolu o životním prostředí patří na hlavní stránku oficiálního portálu města! Nenechte návštěvníky stránek výsledky vašeho úsilí dlouho hledat.